Charakteristika

Jedná sa o farbivo, ktoré má celú škálu odtieňov od žltej cez červenú až po hnedú. Bixin a Norbixin sú látky, ktoré sú v Annatto obsiahnuté. Bixin (žlto oranžový) je dobre rozpustný v tukoch, Norbixin je rozpustný vo vode. V jedle má stabilné vlastnosti a žiadnym spôsobom nereaguje s ostatnými prísadami.

Použitie

Využíva sa na farbenie potravín ako sú napríklad mliečne výrobky, pekárenské výrobky, margaríny, raňajkové cereálie, sladké drievko. Používa sa tiež ako aromatické korenie alebo atrament na značenie potravín. Priemyselne sa využíva v lakoch, farbách alebo v mydlách.

Výroba

Vyrába sa v niekoľkých formách: od rôznych roztokov až po práškový extrakt. Získava sa zo semien stromu Bixa Orellana.

Nežiadúce účinky

Dlhodobými štúdiami na zvieratách neboli preukázané nežiaduce účinky. Môže však spôsobiť podráždenie pokožky alebo iné alergické reakcie. U detí môže spôsobiť bolesti hlavy a podráždenosť. Je veľmi ťažké dokázať, ktorá zložka farbivá reakciu spôsobila.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka pre Bixín je 0-0,065 mg na 1 kg telesnej váhy, pre Annatto je táto hodnota 2,5 mg/1kg. V SR (celej EÚ) je látka povolená na farbenie obmedzených druhov potravín. V USA je látka povolená.