Charakteristika

Krémovo biely prášok voskovitej konzistencie.

Použitie

Látka pôsobí ako emulgátor a stabilizátor. V čokoládových cukríkoch zabraňuje zmenám farby, ku ktorým dochádza po zahriatí a opätovnom ochladení. Využíva sa v rôznych polevách a krémoch, ktorým dodáva vzdušnosť, lesk a stabilitu. Zlepšuje objem a pevnosť pien a nachádza sa v práškových náhradách mlieka do kávy.

Monostearát sorbitolu je povolený iba v jemnom a trvanlivom pečive, cukrárskych výrobkoch, sladkých dezertných omáčkach (topingoch) a polevách pre cukrárske výrobky; ďalej v emulgovaných tukoch, náhradách mlieka a smotany, tekutých koncentrátoch z čaju, tekutých koncentrátoch výluhov z ovocia a bylín, zmrzlinách, dezertoch, cukrovinkách, majonéze, droždí a žuvačkách.

Výroba

Pripravuje sa esterifikáciou zhodných mólových hmotností sorbitolu a kyseliny stearovej.

Nežiaduce účinky

Iba pri veľmi vysokých dávkach tejto látky sa u testovaných zvierat prejavili zmeny činnosti pečene a obličiek, v bežnom množstve ide o substanciu bez vedľajších účinkov. Pri použití vyšších dávok môže pôsobiť ako alergén u citlivých osôb.

Doplňujúce informácie

Tejto látke by sa mali vyhýbať vegetariáni, pretože je pravdepodobné, že východiskovou surovinou pri jej výrobe bol živočíšny tuk. Dnes je v SR (celej EÚ) monostearát sorbitolu povolený. Povolený je aj v USA.