E220 - Oxid siričitý

Kategória

antioxidanty chemické konzervačné látky

Skóre škodlivosti

5

Nevhodné pre deti

Možný alergén

Charakteristika

Oxid siričitý je jedovatá a vysoko dráždivá látka, často spomínaná ako znečisťovateľ ovzdušia. Jedná sa o plyn vznikajúci horením síry. Oxid siričitý je antioxidant, konzervant a prostriedok proti hnednutiu. Používa sa ako rastlinné bielidlo zabraňujúce zmenám farieb ovocia a zeleniny, ako dezinfekčný prostriedok v pivovaroch a ako bieliaca prísada. Zabraňuje rozširovaniu plesní a baktérií. Nemal by sa používať do mäsa a do potravín, ktoré sú zdrojom vitamínu A, B1, pretože ničí vitamíny v potravinách. Oxid siričitý bráni zničeniu kyseliny askorbovej v ovocí a ovocných džúsoch.

Použitie

Používa sa ako konzervant, antioxidant a prostriedok proti hnednutiu do vína, kukuričného sirupu, želé, sušeného ovocia, džúsov, nealkoholických ovocných nápojov, pečiva, octu, výrobkov zo zemiakov, korenia a polievok. Pridáva sa aj pri výrobe džemov a marmelád. Ďalej sa používa ako bieliace prísada do želatíny a na bielenie chmeľu, lecitínu, húb, orechov, lepidla a repného cukru.

Výroba

Oxid siričitý sa vyrába synteticky zahrievaním rudy s obsahom síry.

Nežiadúce účinky

Medzi potenciálne nežiaduce účinky vyvolané siričitanmi patrí bolesť žalúdka, bolesti hlavy, nevoľnosť a problémy astmatického typu. Sú dokumentované prípady smrti astmatických pacientov. Pri testovaní účinkov siričitanov na zvieratách bol zistený výskyt žalúdočných vredov po požití látky. Vdýchnutie látky spôsobuje podráždenie dýchacích ciest a pri vysokej koncentrácii látky v ovzduší môže dôjsť k zaduseniu.

Doplňujúce informácie

V USA je použitie zakázané v potravinách, ktoré sú zdrojom vitamínov. V SR (celej EÚ) je použitie látky regulované. Je na zozname extrémne nebezpečných látok. Zatiaľ je však nedostatok štúdií, aby mohla byť látka považovaná za karcinogénnu. Prijateľná denná dávka je 0-0,7 mg na kilogram telesnej hmotnosti.