E322 - Lecitíny

Kategória

antioxidanty emulgátory

Skóre škodlivosti

0

Živočíšny pôvod

Charakteristika

Lecitín je prírodným antioxidantom prirodzene obsiahnutým v každej živej bunke. Má funkciu antioxidantu a emulgátora a v potravinách plní mnoho pozitívnych funkcií - napr. zabraňuje oddeleniu vody od oleja, spomaľuje tvrdnutie chleba, znižuje prskanie pri smažení, apod. Lecitín je prirodzená súčasť mnohých potravín, je to zdraviu prospešná látka. Ako prírodný zdroj lecitínu je možné využiť orechy, semená, sójové bôby, vaječný žĺtok, niektoré oleja. Pre ľudské zdravie je úplne neškodný.

Použitie

Používa sa v rade potravín, ako sú napr. raňajkové cereálie, cukríky, čokoláda, lentilky, žuvačky, pečivo, margarín a ďalšie. Mimo jedál je tiež súčasťou kozmetických výrobkov, napríklad mydiel a šampónov, pretože zabraňuje vysúšaniu pokožky.

Výroba

Je obsiahnutý vo vysokej koncentrácii vo vaječnom žĺtku a v rastlinných olejoch, na priemyselné účely sa získava zo sójových bôbov.

Nežiaduce účinky

Nemá žiadne nežiaduce účinky. Naopak má množstvo benefitov pre ľudské zdravie - znižuje hladinu zlého cholesterolu a dobrého zvyšuje, posilňuje pamäť a zúčastňuje sa premeny tukov na energiu, zabraňuje ateroskleróze.

Doplňujúce informácie

Použitie lecitínu nie je nijako obmedzené. V SR (celej EÚ) je povolené pridávanie lecitínu v nevyhnutnom množstve a obmedzenom množstve pri výrobe detskej výživy. V USA je tiež povolené.