Charakteristika

Biely prášok dobre rozpustný vo vode. Má funkciu konzervačnej látky, ktorý zabraňuje nitkovaniu chleba a rastu plesní.

Použitie

Propionát draselný je konzervant, ktorý bráni v raste plesniam a vzniku nitkovitosti v chlebe a pečive. V niektorých štátoch je využívaný pri výrobe syrov, cukroviniek a muštov.

Výroba

Získava sa z hydroxidu draselného a kyseliny propiónovej. Prirodzene sa vyskytuje v kvasených substanciách, ako je pivo, víno alebo syry, a možno ho bežne nájsť v ľudskom tele.

Nežiaduce účinky

Pokiaľ ide o nežiaduce účinky, možno povedať, že môže ojedinele vyvolávať rovnaké príznaky ako iné deriváty kyseliny propiónovej - propionát sodný a vápenatý (E281 a E282). Odhaduje sa, že 5 až 10% populácie môže trpieť citlivosťou na niektoré typy potravín - 30 až 40% z nich môže byť alergických práve na propionát draselný, avšak nikdy nie sú alergický výlučne na neho, vždy je to spoločne s citlivosťou na iné prirodzené či umelé látky v jedle. Za bežných podmienok sa jedná o zlúčeninu, ktorá je považovaná za bezpečnú, avšak napríklad v USA je ju pridávať do potravín zakázané.

Doplňujúce informácie

Táto látka prirodzene vzniká každý deň v tele pri trávení vlákniny a je okamžite vstrebávaná do krvi. Predtým nebola táto látka v SR povolená, ale dnes je pridávaná do chleba s trvanlivosťou viac ako sedem dní, do baleného jemného pečiva a do cukrárskych výrobkov z múky (platí pre celú EÚ). V SR (celej EÚ) povolené a v USA nepovolené pre používanie v potravinách.