E627 - Guanylát sodný

Kategória

zvýrazňovače chuti a vône

Skóre škodlivosti

3

Živočíšny pôvod

Nevhodné pre deti

Možný alergén

Charakteristika

Disodná soľ kyseliny guanylovej, nukleovej kyseliny RNA, hojne rozšírená v prírode ako súčasť rastlinných i živočíšnych buniek.

Použitie

V potravinárskom priemysle sa používa ako dochucovadlo - látka zvýrazňujúca chuť a vôňu. Pretože je pomerne drahá, dáva sa do zmesi najmä s lacným glutamanom sodným alebo kyselinou glutamovou. Pôsobí výraznejšie než glutaman sodný a dokáže upraviť slané, tak aj sladké chute a ich kombinácie. Navyše potláča nežiadúce chute. Býva zložkou koreniacich zmesí, instantných polievok, omáčok, mäsových výrobkov a údenín, konzervovaných potravín. Je súčasťou aróm (snacky, vyprážané zemiačiky).

Výroba

Guanylát sodný sa vyrába z niektorých druhov húb, zo sušených rýb alebo z morských rastlín.

Nežiaduce účinky

Ľudia s precitlivenosťou na aspirín (kyselinu acetylsalicylovú) by sa mali tejto prísade vyhnúť. Guanylát môže zvyšovať koncentráciu kyseliny močovej v tkanivách, krvnej plazme a moči. Ľudia náchylní k problémom s obličkami, močovým ústrojenstvom alebo s dnou by sa preto mali týmto prísadám vyhýbať. Prísada je tiež nevhodná pre astmatikov. Guanylát sodný môže spôsobiť alergické reakcie a byť skrytým zdrojom glutamanu.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) sa guanylát sodný smie používať v obmedzenom množstve v potravinách s výnimkou nealkoholických nápojov. V koreniacich zmesiach sa smie používať neobmedzene. V USA je používanie tejto prísady povolené.