Polysorbát 60, Tween 60

Charakteristika

Polysorbát 60 je zmes sorbitolu polymerizujúcim s etylénoxidom a olejovými estermi s priemernou dĺžkou polymérového reťazca 60-tich jednotiek, ktoré môžu byť živočíšneho pôvodu. Jedná sa o emulgátor, stabilizátor a odpeňovač. Látka má podobné vlastnosti a použitie ako E433.

Použitie

Polysorbát 60 sa pridáva do pečiva, aby zostalo dlhšie čerstvé, a zároveň spevňuje cesto. Rovnomerne rozkladá vyskytujúce sa arómy a farbivá v potravinách. Využíva sa v instantnej smotane do kávy ako látka zlepšujúca jej rozpustnosť a v umelých šľahačkách zamedzuje oddelenie oleja. Ako odpeňovač pôsobí v nealkoholických nápojových zmesiach a vo výrobkoch práškového charakteru má funkciu zvlhčovadla. Ďalej sa pridáva do pekárenských výrobkov, tortových zmesí, poliev a náplní, do stužených olejov, cukroviniek, zmrzlín, krémov, želatínových dezertov, nápojových zmesí, do dresingov, ktoré neobsahujú vaječné žĺtky, do zálievok, instantných náhradiek mlieka a do majonéz. Môže tiež zlepšovať vstrebávanie látok rozpustných v tukoch.

Výroba

Látka sa vyrába synteticky.

Nežiaduce účinky

Pri bežných dávkach používaných v potravinách nie sú známe nežiaduce účinky. Vo väčšom množstve môže spôsobovať hnačku.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-25 mg/kg hmotnosti. V SR (celej EÚ) je použitie polysorbátu 60 povolené v nevyhnutnom množstve do vybraných potravín. V USA je používanie tiež povolené.