Charakteristika

Jedná sa o žltkasto hnedú, tvrdú a krehkú trblietavú látku, ktorá pri zahrievaní aromaticky vonia.

Použitie

Slúži na vytvorenie lesklého povrchu napríklad u ovocia (citrusy, jablká, melóny a podobne), zeleniny, cukroviniek (lentilky a želé cukríky). Výrobkom poskytuje lesklý vzhľad a zabraňuje stratám vody a vlhkosti - predlžuje ich trvanlivosť (hlavne u ovocia a zeleniny). Sprej vyrobený z vosku candelilla, olejov, emulgátorov zabraňuje prilepeniu pečiva (chlieb, koláče, torty a podobne) k stenám formy na pečenie a zároveň slúži na vytvorenie hnedého povlaku, ktorý potravinám dodáva pekný a lákavý vzhľad.

Výroba

Vosk sa získava z rastliny candelilla Euphorbia antisyphilitica vodnou extrakciou, po ktorej je ďalej čistený spracovaním s kyselinou sírovou. Je zložitú zmesou celého radu chemických zlúčenín, kde hlavnú zložku vedľa uhľovodíkov s nepárnym počtom uhlíkových atómov (C29 až C33) v lineárnych reťazcoch predstavujú estery a alkoholy, ktoré majú vo svojich uhlíkových reťazcoch párny počet atómov (C28 až C34). Prítomné sú tiež voľné kyseliny, voľné alkoholy, steroly, neutrálne živice a minerálne látky.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku nebola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka). U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Je neškodnou a bezpečnou látkou, ktorá môže byť použitá pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je používanie látky pre potraviny povolené. V USA je používanie látky tiež povolené.