E461 - Metylcelulóza

Kategória

emulgátory stabilizátory zahusťovadlá

Skóre škodlivosti

1

Charakteristika

V čistej forme ide o biely prášok, po rozpustení v studenej vode (v teplej vode je nerozpustný) vzniká roztok alebo gél. Ide o nestráviteľnú látku.

Použitie

Používa sa ako emulgátor, stabilizátor, zahusťovadlo a plnidlo pri výrobe pekárenských výrobkov, cukroviniek a žuvačiek. Dodáva potravinám objem a používa sa ako súčasť jedlých poliev. V pekárskych výrobkoch zvyšuje absorpciu vody a tiež zabraňuje vstrebávaniu oleja pri vyprážaní. Vyskytuje sa ako prísada zlepšujúca konzistenciu nápojov a konzervovaného ovocia sladeného umelými sladidlami a možno ju nájsť aj v niektorých hlboko zmrazených potravinách, mrazených polotovaroch a v pokrmoch určených na prípravu v mikrovlnných rúrach. Metylcelulózu možno vďaka jej vlastnostiam využiť pri liečbe zápchy a hnačky alebo pri výrobe lubrikantov.

Výroba

Metylcelulóza sa nevyskytuje prirodzene, vyrába sa synteticky zahrievaním celulózy a zásaditého roztoku za prítomnosti metylchloridu.

Nežiaduce účinky

Ide o netoxickú, nealergénnu látku, ktorá je v bežnom množstve bez nežiaducich účinkov, avšak vo veľkých dávkach môže spôsobovať črevné ťažkosti.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) smie byť pridávaná k väčšine potravín okrem detskej výživy, v USA je tiež povolená.