Charakteristika

Jedná sa o karboxylovú kyselinu, so silnou kyslou chuťou. Dobre sa rozpúšťa vo vode, v pevnom skupenstve je v podobe bieleho prášku. Kyselina jablčná má 2 varianty - kyselina L-jablčná (ľavotočivá, označovaná + pozitívne) a kyselina D-jablčná (pravotočivá, označovaná - negatívne). Variant L sa prirodzene vyskytuje v prírode, najviac v nezrelom ovocí, zelených jablkách, višniach, hrozne, marhuliach, hruškách, apod. Variant D sa pripravuje synteticky.

Použitie

Kyselina jablčná sa prirodzene vyskytuje aj v ľudskom tele, v podobe svojho aniónu, nazývaným malát. Ten je medziproduktom v citrátovom cykle (= Krebsov cyklus).

Výroba

Nie sú známe žiadne nežiaduce účinky kyseliny jablčnej a preto je táto látka považovaná za bezpečnú. V prípade konzumácie kyseliny jablčnej v koncentrovanej podobe ako doplnku stravy, sú známe prípady vyvolania alergických reakcií, napr. zhoršené dýchanie, vyrážka, svrbenie, apod. Rovnaké príznaky môžu nastať aj pri aplikácii krému na kožu, kde môže dráždiť pokožku. Ako prídavná látka sa ale do potravín pridáva v zanedbateľnom množstve a tieto alergické reakcie nehrozia.