Charakteristika

Mannitol je cukrový alkohol. Je to biela kryštalická látka, sladkej chuti a bez zápachu. V prírode sa vyskytuje v rastlinách napr. v zeleri, morských riasach a olivách.

Použitie

Mannitol je veľmi vhodný ako náhradné sladidlo pre diabetikov (nezvyšuje hladinu inzulínu) a má menšiu kalorickú hodnotu ako cukor. Preto sa pridáva do výrobkov bez cukru, sladkostí, cukrových poliev, džemov, želé, nízkoenergetických jedál alebo sa používa na povrch cukroviniek (nepohlcuje vzdušnú vlhkosť). Ako sladidlo nespôsobuje toľko zubného kazu, čo sa využíva pri výrobe žuvačiek. Používa sa tiež ako stabilizátor, rozpúšťadlo pre farbivá a arómy, zvlhčovadlo a plnidlo.

Výroba

Priemyselne sa vyrába kvasením glukózy a maltózy pomocou baktérií Lactobacillus intermedius.

Nežiaduce účinky

Je to pravdepodobne bezpečná látka. Vo väčších dávkach môže spôsobovať hnačkové ochorenia, nevoľnosť, zvracanie a nadúvanie.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je použitie mannitolu povolené vo výrobkoch na účely týkajúce sa funkcie náhradného sladidla. Do ostatných potravín sa môže pridávať v nevyhnutnom množstve okrem detskej výživy. Ak sa vo výrobku nachádza viac ako 10% mannitolu, je obal označený upozornením: "Nadmerná konzumácia môže vyvolať laxatívne účinky." V USA je používanie povolené (GRAS látka).