Charakteristika

Ide o zmes intenzívnych proteínov rastliny Thaumatococcus daniellii, ktorá sa vyskytuje v západnej Afrike. Je približne 2000-3000 krát sladší ako bežný cukor. Neobsahuje žiadne kalórie. Po stáročia bolo sladidlo využívané miestnymi obyvateľmi. Vzhľadom k jeho chuti (vôňa po sladkom drievku) a dobrej zlúčiteľnosti s ostatnými sladidlami, sa používa najmä ako zvýrazňovač chuti. Nespôsobuje kazenie chrupu. Má oneskorený nástup sladkej chuti, ktorá ale pretrváva niekoľko minút.

Použitie

Z uvedených dôvodov je látka používaná na výrobu mnohých sladkostí, žuvačiek, nápojov apod. Ďalej je látka využívaná na výrobu zubných pást, vitamínových prípravkov, v krmivách pre zvieratá a ďalšie. Podľa výskumov látka nemá žiadne vedľajšie účinky. Často sa používa v Japonsku.

Výroba

Získava sa vodnou extrakciou proteínov zo západoafrickej trvalej rastliny Thaumatococcus daniellii.

Nežiaduce účinky

Nie sú známe žiadne nežiaduce účinky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila, že látka nemá žiadne toxické, karcinogénne, mutagénne, teratogénne, alergické a iné účinky. Vyššie uvedené potvrdzuje fakt, že bolo sladidlo po stáročia využívané miestnymi obyvateľmi západnej Afriky a neboli zistené nežiaduce účinky. Konzumácia veľkého množstva môže fungovať ako preháňadlo.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je používanie taumatínu, v obmedzenom množstve a do vybraných výrobkov, povolené. V USA je používanie látky tiež povolené.