E310 - Propylgalát

Kategória

antioxidanty

Skóre škodlivosti

4

Možný alergén

Charakteristika

Ide o kryštalickú, pevnú, bielu, horľavú látku horkastej chuti, bez zápachu.

Použitie

Propylgalát sa používa ako antioxidant v jedlách, tukoch a olejoch (spomaľuje ich žltnutie). Pôsobí aj ako konzervant proti baktériám a plesniam. Je pridávaný do obalových materiálov zemiakových lupienkov, raňajkových cereálií, mäsových výrobkov, žuvačkových báz a ďalších jedál rovnako z dôvodu prevencie oxidácie. Ďalej sa pridáva do ochutených nápojov, zmrzliny, cukríkov a pečiva.

Výroba

Esterifikáciou propyl alkoholu a kyseliny gallovej, ktorá sa získava zo škrupiny lieskových orechov.

Nežiaduce účinky

Môže spôsobiť podráždenie žalúdka alebo kože najmä u ľudí trpiacich astmou alebo ľudí citlivých na aspirín. U dojčiat môže spôsobiť cyanózu. Použitie galátov je Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo monitorované a zatiaľ neboli zistené všetky možné účinky týchto látok.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-2,5 mg/kg telesnej váhy. Celkový obsah antioxidantov v tukoch by nemal prekročiť zákonom stanovenú hranicu 0,02%. V EÚ aj v SR je povolený ako antioxidant v obmedzenom množstve pre tuky a oleje na vyprážanie, masť, loj, rybí tuk, hydinovú masť, zmesi na prípravu múčnikov, sušené mlieko pre automaty, prípravky pre polievky a vývary, studené omáčky, majonézy, koreniace prípravky, výrobky z orechov, cereálie, sušené zemiaky, žuvačky. V USA povolený.