Charakteristika

Jedná sa o jasne červené farbivo - karoténový pigment. Lykopén je najviac sa vyskytujúci karotenoid v ľudskom tele, zároveň pôsobí ako silný antioxidant. Vo vode je nerozpustný. Najvyššiu koncentráciu tohto farbiva nájdete okrem paradajok tiež vo vodných melónoch, pomarančoch alebo pečeni.

Použitie

Dodáva pokrmom červenú farbu. Používa sa v müsli tyčinkách, omáčkach, polievkach a ďalších výrobkoch, kde je požiadavka zachovania paradajkovej chuti. Tiež sa používa v cukrovinkách alebo koláčoch.

Výroba

Pomocou rozpúšťadiel sa lykopén získava z paradajok, ktoré sú jeho najväčším zdrojom a tiež z iných druhov červeného ovocia. V dnešnej dobe sa tiež vyrába synteticky.

Nežiadúce účinky

Štúdie dokázali, že lykopén pozitívne pôsobí na ľudský organizmus. Funguje ako prevencia proti rakovine prostaty, pľúc alebo žalúdka, proti infarktu. Ľudia konzumujúci pravidelne lykopén majú až o polovicu nižšie riziko výskytu týchto chorôb.

Doplňujúce informácie

Odporúčaná prijateľná denná dávka je 0,5-5 mg na 1 kg telesnej váhy. V SR (celej EÚ) je použitie tejto látky povolené na farbenie mnohých druhov potravín.