Charakteristika

Biely prášok bez zápachu s ovocnou chuťou, zle rozpustný vo vode. Táto kyselina má uplatnenie ako antioxidant, ochucovadlo alebo ako regulátor kyslosti. Prirodzene sa vyskytuje aj ako medziprodukt metabolizmu v telách rastlín a živočíchov a tiež v niektorých druhoch húb.

Použitie

Využíva sa ako ochucovadlo a regulátor kyslosti nápojov s jablčnou, broskyňovou a vanilkovou príchuťou, v pečených výrobkoch a v dezertoch so želatínou. Funguje ako antioxidant zabraňujúci žltnutiu niektorých sypkých zmesí, ovocných náplní, údenín, sušeného mlieka, slaných čipsov a orechov. V niektorých krajinách nachádza uplatnenie aj ako konzervant zabraňujúci mliečnemu kvasenie vína. V SR môže byť kyselina fumarová pridávaná do náplní a sladkých omáčok, cukrárenských výrobkov na báze cukru, ovocných želatínových dezertov, instantných čajov a žuvačiek.

Výroba

Pripravuje sa umelo z kyseliny maleínovej, z kvasiniek zemiakovej múčky alebo kukuričného škrobu.

Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky nie sú známe.

Doplňujúce informácie

Svojimi účinkami môže nahrádzať kyselinu vínnu alebo citrónovú - oproti druhej menovanej je päťkrát kyslejšia. V SR (celej EÚ) sa povoľuje na výrobu trvanlivého pečiva, cukrárskych výrobkov, náplní a sladkých omáčok, niektorých nápojov, instantných čajov, žuvačiek.