Polysorbát 65, Tween 65

Charakteristika

Polysorbát 65 je zmes sorbitolu polymerizujúcim s etylénoxidom a olejovými estermi s priemernou dĺžkou polymérového reťazca 65-tich jednotiek, ktoré môžu byť živočíšneho pôvodu. Jedná sa o emulgátor, stabilizátor a odpeňovač. Polysorbát 65 má podobné vlastnosti aj použitie ako E433.

Použitie

Polysorbát 65 sa pridáva do pečiva, aby zostalo dlhšie čerstvé a zároveň spevňuje cesto. Rovnomerne rozkladá vyskytujúce sa arómy a farbivá v potravinách. Využíva sa v instantnej smotane do kávy ako látka zlepšujúca jej rozpustnosť a v umelých šľahačkách zamedzuje oddelenie oleja. Vo výrobkoch práškového charakteru má funkciu zvlhčovadla. Ďalej sa pridáva do pekárenských výrobkov, tortových zmesí, poliev a náplní, do stužených olejov, cukroviniek, zmrzlín, mrazených vaječných krémov, ovocných drení, do zálievok, instantných náhradiek mlieka, do majonéz a nízkokalorických dresingov. Môže tiež zlepšovať vstrebávanie látok rozpustných v tukoch.

Výroba

Látka sa vyrába synteticky.

Nežiaduce účinky

Pri bežných dávkach používaných v potravinách nie sú známe nežiaduce účinky. Vo väčšom množstve môže spôsobovať hnačku.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-25 mg/kg hmotnosti. V SR (celej EÚ) je použitie polysorbátu 65 povolené v nevyhnutnom množstve do vybraných potravín. V USA je používanie tiež povolené.