E140 - Chlorofyly a chlorofylíny

Kategória

farbivá

Skóre škodlivosti

0

Charakteristika

Chlorofyly sú zelené prírodné farbivá, zvané tiež prírodná zeleň. Ide o najrozšírenejšie pigmenty v prírode, majú zelenú až olivovo zelenú farbu. Sú bežnou súčasťou ľudskej výživy ako je listová zelenina - špenát, žihľava, riasy a podobne. Nepoužíva sa až tak často, pretože je nestabilné na svetle a v kyslom prostredí. Chlorofyly znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Majú veľmi pozitívny vplyv na niektoré funkcie organizmu - metabolizmus, dýchanie, rast tkanív, hojenie rán a využíva sa pri liečbe chudokrvnosti. V SR (celej EÚ) aj v USA je farbivo povolené na všetky druhy potravín okrem detskej výživy.

Použitie

Chlorofyly a chlorofylíny sa používajú na farbenie polievok, omáčok, olivového a sójového oleja, kečupov, limonád, dezertov, cukroviniek, likérov, rôznych pastiliek (i žuvačiek) - zabraňujú nepríjemnému pocitu v ústach. Pomocou nich sa vyrábajú aj deodoranty, antiperspiranty, ústne vody a podobne.

Výroba

Získava sa lúhovaním napríklad z trávy, lucerny a iných zelených rastlín.

Nežiadúce účinky

Nie sú známe žiadne negatívne účinky. Môže spôsobiť zvýšenú citlivosť na svetlo.

Doplňujúce informácie

Na internete kolujú názory o pozitívnych vplyvoch chlorofylových nápojov pri diéte. Vedecky však tieto tvrdenia nie sú nijako podložené.