E630 - Kyselina inosinová

Kategória

zvýrazňovače chuti a vône

Skóre škodlivosti

3

Živočíšny pôvod

Nevhodné pre deti

Možný alergén

Charakteristika

Kyselina inosinová je bezfarebný alebo biely kryštalický prášok bez vône, s charakteristickou chuťou. Je prirodzenou súčasťou mäsa morských kôrovcov a mnohých zvierat.

Použitie

V potravinárskom priemysle sa používa ako dochucovadlo - látka zvýrazňujúca chuť a vôňu. Pridáva sa do zmesi najmä so svojimi soľami a s glutamanom sodným alebo kyselinou glutamovou. Veľmi často sa pridáva tam, kde je glutaman už prirodzene obsiahnutý (masový extrakt). Dokáže upraviť ako slané, tak sladké chute a ich kombinácie. Navyše potláča nežiadúce chute. Býva zložkou koreniacich zmesí, instantných polievok, omáčok, mäsových výrobkov a údenín, konzervovaných potravín. Je súčasťou aróm (snacky, vyprážané zemiačiky).

Výroba

Kyselina inosinová sa vyrába z mäsa jatočných zvierat alebo zo sušených rýb, najmä sardiniek.

Nežiaduce účinky

Pri tejto látky neboli jednoznačne preukázané nežiaduce účinky, avšak u citlivých osôb môže spôsobovať jej nízku znášanlivosť. Kyselina inosinová aj jej soli inozinanu môžu zvyšovať koncentráciu kyseliny močovej v tkanivách, krvnej plazme a moči. Ľudia náchylní k problémom s obličkami, močovým ústrojenstvom alebo s dnou by sa preto mali týmto prísadám vyhýbať. Prísada je tiež nevhodná pre astmatikov. Kyselina inosinová môže spôsobiť alergické reakcie a byť skrytým zdrojom glutamanu. Prísada je nevhodná pre deti.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) sa kyselina inosinová smie používať v obmedzenom množstve v potravinách všeobecne s výnimkou nealkoholických nápojov. V koreniacich zmesiach sa smie používať neobmedzene. V USA je používanie tejto prísady povolené.