Charakteristika

Jedná sa o farbivo, ktoré dodáva pokrmom ružovú farbu. Nachádza sa v jedlých hubách, kôrovcoch, pstruhoch, lososoch alebo sfarbuje pokožku tropického vtáctva. Ľahko sa vstrebáva v tukoch. Hlavný zdroj príjmu tejto látky u ľudí je nepriamy, tzn. konzumáciou napr. mäsa zo zvierat, ktoré sú pravidelne kŕmené potravou obsahujúcou kantaxantín, slepačích vajec a podobne.

Použitie

Zmrzlina, cukrovinky, omáčky, krekry, rybie polotovary, zálievky, nápoje, atď. Ďalej sa tiež používa napríklad v tabletách pre lepšie opaľovanie pokožky.

Výroba

Vyrába sa synteticky z prírodných materiálov, napríklad z húb alebo z peria plameniakov. Vo väčšine prípadov sa však získava úplne syntetickou cestou z karoténu.

Nežiadúce účinky

Látka sa považuje za bezpečnú ak v potravinách nepresiahne množstvo 14 mg/kg alebo v tekutinách 14 mg/l. Typickým prejavom nežiaduceho účinku je poškodenie očnej sietnice so zhoršenou zrakovou ostrosťou alebo zvýšenou citlivosťou na priame svetlo. Pri ústnom podaní prostredníctvom piluliek, v ktorom je látka obsiahnutá vo väčšom množstve, môže viesť k zhoršeniu či strate schopnosti nočného videnia.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0,03 mg na 1 kg telesnej váhy. V SR (celej EÚ) nie je pre použitie v potravinách povolená, je však povolená pre použitie v liekoch alebo krmivách pre zvieratá. V USA je jeho použitie povolené bez obmedzenia.