Charakteristika

Jedná sa o biele kryštalické sladidlo a zvýrazňovač chuti. Je cca 200x sladší ako cukor, má jemne horkastú chuť, ktorá je potlačená kombináciou s ďalšími sladidlami. Má schopnosť zvýrazňovať sladivosť ďalších syntetických sladidiel. Nemá žiadne kalórie. Vyznačuje sa dlhou trvanlivosťou a odolnosťou voči vysokým teplotám, je rozpustný vo vode. Môže sa použiť aj pre varenie. Písmeno K symbolizuje chemický prvok draslík. Často sa zmiešava s maltodextrínmi.

Použitie

Používa sa v cukríkoch, nealkoholických a alkoholických nápojoch, instantných nápojoch, pekárenských výrobkoch, jogurtoch, mrazených dezertoch, žuvačkách, želatíne, konzervovaných výrobkoch, pudingoch, instantnej káve. Využíva sa tiež samostatne ako stolové sladidlo v podobe tabletiek. Ďalej v hygienických potrebách alebo farmaceutických výrobkoch.

Výroba

Látka sa vyrába synteticky metyláciou oxathiazinu uhoľnatého, následnou kryštalizáciou a zmiešaním s draselným hydroxidom. Látku vyrába spoločnosť Hoechst AG (teraz Nutrinova), ktorá ju tiež objavila.

Nežiaduce účinky

Acesulfam K sa nevstrebáva v ľudskom tele, je vylučovaný v moči. Organizácia FDA oznámila, že štyri uskutočnené štúdie na zvieratách - myšiach, krysách a psoch, neukázali žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že by sa látka mohla označiť za toxickú. Iné štúdie uvádzajú zvýšený výskyt nádorov u potkanov kŕmených acesulfamom, mnohí odborníci tvrdia, že tento zvýšený výskyt je bežný. Organizácia JECFA vyhlásila, že sa nejedná o genotoxickú látku alebo karcinogén. Toxické účinky neboli s istotou preukázané, na základe mnohých štúdií sa však rada vedcov klania k názoru, že je látka v malých množstvách bezpečná.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka (ADI) je 0-15 mg/kg telesnej hmotnosti. V SR (celej EÚ) je používanie látky vo vybraných druhoch potravinových a farmaceutických výrobkov povolené. V USA je látka povolená.