(BHA)

Charakteristika

Pevná, biela látka, rozpustná v tukoch. Dodáva výraznú chuť výrobkom, v ktorých je obsiahnutá a uchováva ich pred pokazením. Ako antioxidant spomaľuje žltnutie tukov a má aromatické účinky. Proti niektorým baktériám a plesniam pôsobí ako konzervant. Môže byť obsiahnutý aj v obaloch, z ktorých potom preniká do jedla.

Použitie

BHA má široké využitie ako konzervačný prostriedok, antioxidant a stabilizátor v mnohých výrobkoch, napríklad v nápojoch, margarínoch, majonéze, zmrzline, sladkostiach, pečive, žuvačkách, želatínových dezertoch, polievkových základoch, produktoch zo zemiakov, kandizovanom ovocí, raňajkových cereáliách, droždí, masti, tuku do pečiva a ďalších. Jeho použitie je zakázané vo výrobkoch pre deti. BHA môžeme nájsť aj v kozmetických výrobkoch.

Výroba

Látka sa vyrába z vedľajších produktov vznikajúcich pri spracovaní ropy.

Doplňujúce informácie

V Japonsku je táto látka zakázaná, hoci neexistujú žiadne dôkazy o jej škodlivosti. Podľa organizácie IARC bolo dostatočne preukázané, že látka je zvierací karcinogén. V ČSR (celej EÚ) je povolené ako antioxidant v obmedzenom množstve. V USA povolené. V Kalifornii je látka považovaná za karcinogén.