Charakteristika

Jedná sa o železnatú soľ kyseliny mliečnej, používa sa ako zdroj železa alebo látka pomáhajúca upravovať farebnosť. Nie sú známe žiadne jej nežiadúce vlastnosti.

Použitie

Používa ich ako stabilizátor farby pri čiernych olivách, alebo v detskej výžive. Vo svojej prirodzenej podobe sa vyskytuje vo víne alebo mede. Môže byť použitý pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá.

Výroba

Vyrába sa z kyseliny mliečnej jej neutralizáciou. Vznikajú zeleno biele kryštáliky alebo ľahký zelený prášok slabej charakteristickej vône.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku bola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka) na hodnotu až 0,8 mg/kg telesnej váhy. U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Je neškodnou a bezpečnou látkou. Aj keď názov odkazuje na mlieko, je vhodný aj pre ľudí s alergiou na mlieko alebo laktózu. Podobne ako u kyseliny mliečnej sa aj mliečnan železnatý vyskytuje vo forme D, ktorá nie je vhodná pre deti, pretože môže spôsobiť hnačky alebo zvracanie.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je jeho používanie povolené v čiernych olivách. V USA sa jedná o látku povolenú.