E221 - Siričitan sodný

Kategória

antioxidanty chemické konzervačné látky

Skóre škodlivosti

5

Nevhodné pre deti

Možný alergén

Charakteristika

Siričitan sodný je konzervačný prostriedok s protiplesňovým a antibakteriálnym účinkom, antioxidant zabraňujúci hnednutiu ovocia a zeleniny. Chráni kyselinu askorbovú pred zničením v ovocí a ovocných džúsoch. Ničí vitamín B1 v potravinách. Jedná sa o suchý, korozívny prášok.

Použitie

Používa sa pri výrobe piva, vína, nealkoholických nápojov. Nájdeme ho vo výrobkoch zo zemiakov, sušenom ovocí, v marmeláde, džeme, mrazených jablkách. Používa sa tiež ako bieliaci prostriedok pri sušení ovocia.

Výroba

Vyrába sa synteticky prebublávaním oxidu siričitého skrz sodný roztok lúhu. Siričitan sodný obsahuje 51% oxidu siričitého.

Nežiaduce účinky

U citlivých ľudí môže spôsobiť astmatický záchvat, bolesti žalúdka, bolesti hlavy, nevoľnosť, hnačku, kožné vyrážky. Látka je nebezpečná pre ľudí, ktorí majú problémy s pečeňou a obličkami. Sú dokumentované prípady smrti astmatických pacientov.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-0,7 mg na kilogram telesnej váhy. V USA je zakázané pridávať siričitan sodný do potravín slúžiacich ako zdroj vitamínu B1. Inak je látka v USA povolená. V SR (celej EÚ) je použitie látky povolené s obmedzením na niektoré potraviny.