E270 - Kyselina mliečna
Kategória
nosiče regulátory kyslosti rozpúšťadlá zvýrazňovače chuti a vône
Skóre škodlivosti

Živočíšny pôvod
Charakteristika
Bezfarebná tekutina bez zápachu a s kyslastou chuťou, často sirupovitej konzistencie, ľahko rozpustná. Vytvára bezfarebné kryštály. Vzniká v tele z glykogénu vo svaloch a vyplavuje sa do krvi. Vyskytuje sa v mäse. Je prirodzeným medziproduktom metabolizmu cicavcov. Zvýrazňuje a zlepšuje chuť, zosilňuje účinnosť antioxidantov, ovplyvňuje hodnotu pH a môže byť využitá ako rozpúšťadlo. Kyselina mliečna sa vyskytuje v dvoch formách: D (negatívna) a L (pozitívna), ktoré sa obe prirodzene vyskytujú v fermentovaných potravinách. Slúži tiež ako antimikrobiálne látka a jej L (+) forma nachádza uplatnenie v dojčenskej výžive.
Použitie
Slúži ako činidlo upravujúce kyslosť. Možno ju nájsť v nápojoch, cukrovinkách, margarínoch, olivách, sušených vaječných bielkoch, chlebe, rožkoch, bochníkoch, syrových produktoch, mrazených dezertoch, sorbetoch, masle, džemoch a používa sa aj v pivovarníctve. Prirodzene konzervuje potraviny ako je kyslá kapusta, uhorky, jogurty, smotana alebo syry.
Výroba
Pripravuje sa synteticky alebo mikrobiálnou cestou - fermentáciou srvátky, zemiakov, melasy či škrobov.
Nežiaduce účinky
Môže vyvolávať hnačka u dojčiat, ktorých organizmus ju nedokáže metabolizovať; iné nežiaduce účinky nie sú známe. Keďže sa prirodzene vyskytuje vo všetkých živých organizmoch, je kyselina mliečna považovaná za bezpečnú látku.
Doplňujúce informácie
Pri telesnej námahe vzniká vo svaloch, odkiaľ sa vyplavuje do krvi (vo forme svojich solí, tzv. laktátov). V SR (celej EÚ) je látka povolená v nevyhnutnom množstve, do detskej výživy sa smie používať len L + forma. V USA je látka tiež povolená.