E260 - Kyselina octová

Kategória

chemické konzervačné látky regulátory kyslosti

Skóre škodlivosti

0

Charakteristika

Karboxylová kyselina, ktorá sa bežne vyskytuje v prírode, napríklad v jablkách, syroch, kakau, hroznových bobuliach, odstredenom mlieku, pomarančoch, broskyniach alebo jahodách. V prírode môže tvoriť až 16% podiel v prirodzenom octe, ktorý vzniká kvasením alkoholických tekutín. Ide o viskózne, bezfarebnú a vo vode rozpustnú kvapalinu ostrého zápachu so silnými antimikrobiálnymi účinkami.

Použitie

Využíva sa predovšetkým ako tradičný prostriedok na okysľovanie a dochucovanie rôznych pokrmov (ocot), ale aj ako konzervant zabraňujúci rastu baktérií a kvasiniek. Jej vlastnosti z nej tiež robia dobré rozpúšťadlo (najmä farbív, gúm, živíc a éterických olejov) a látku využívanú na úpravu pH. V potravinách sa vyskytuje najmä v nakladanej zelenine a hubách, v šalátových zálievkach, majonéze, omáčkach, čalamádách, marinádach, kečupoch a pekárenských výrobkoch.

Výroba

Pre potravinárske účely sa pripravuje z liehu, muštov či ovocných vín a najčastejšie ide o jej 5% vodný roztok známy ako ocot, ktorý nachádza široké využitie v potravinárskom priemysle. Vyrába sa niekoľkými spôsobmi - karbonyláciou metanolu, oxidáciou acetaldehydu alebo etylénu či prírodnou fermentáciou.

Nežiaduce účinky

Prijímaná v potravinách je táto látka ľudskému zdraviu bezpečná, avšak vo vyšších množstvách môže mať niektoré vedľajšie účinky, napríklad poškodenie slizníc zažívacieho ústrojenstva, krvácanie alebo tvorbu vredov. Aj slabší než 5% roztok tejto látky môže dráždiť či svrbieť pokožku.

Doplňujúce informácie

Z kyseliny octovej sa vyrábajú ďalšie potravinové prísady, napríklad emulgátor E472c. V SR (celej EÚ) povolené v nevyhnutnom množstve. V USA povolené.