Charakteristika

Látka patrí do skupiny konzervantov pôsobiacich proti šíreniu plesní a baktérií v potravinách. Vyskytuje sa voľne v prírode v čerešňovej kôre, v brusniciach, v čučoriedkach, v malinách, čaji, v aníze. Pridaním kyseliny benzoovej do potravín sa zvýši ich trvanlivosť. Látka sa môže v potravinách za pôsobenia kyseliny askorbinovej pretvoriť na rakovinotvorný benzén.

Použitie

Kyselina benzoová je vo vode nerozpustná a používa sa najviac v kyslých potravinách. Použitie látky je veľmi rozšírené, používa sa v čokoláde, citrónoch, pomarančoch, čerešniach, ovocí, orieškoch, tabakových výrobkoch, na aromatizáciu nápojov, v ovocných nápojoch, v margarínoch, v syroch, v zázvorovom pive, vo víne, v sladkom drievku, v jablčnom mušte, v olivách v slanom náleve, v kečupe, v nízkotučných džemoch, zmrzlinách, cukríkoch, pečive, v polevách, ovocných výrobkoch, v korení a v žuvačkách. Ďalej sa potom používa aj do nakladanej zeleniny. Kyselina benzoová sa používa aj ako dezinfekčný prostriedok obsiahnutý napríklad v ústnej vode, ďalej tiež v parfumoch, čistiacich prípravkoch na pleť.

Výroba

V potravinárstve sa získava synteticky ropnou frakciou benzénu, kyseliny sírovej a oxidu uhličitého.

Nežiadúce účinky

Väčšina ľudí znáša kyselinu benzoovú úplne bez problému. U citlivých osôb však môže po požití nadmerného množstva látky vyvolať mierne podráždenie kože, vzniku hyperaktivity, zhoršenie pozornosti, alergickej reakcie ako je astma, žihľavka, červené oči, vyrážka (predovšetkým u osôb citlivých na aspirín). K týmto tvrdeniam o škodlivosti existujú dôkazy z praxe. Ľudia s chronickou žihľavkou či chronickou nádchou by sa mali vyvarovať konzumácii nielen kyseliny benzoovej ale aj jej solí. Podľa výskumov na zvieratách sa zistilo, že požitie kyseliny benzoovej nie je pre zvieratá prospešné.

Doplňujúce informácie

Prípustná denná dávka látky je 0-25 mg/kg telesnej váhy. Dôkazy o škodlivosti látky nie sú považované za relevantné, preto je látka v SR (celej EÚ) povolená (len ako prísada obmedzených druhov potravín). V USA je látka označená ako GRAS - Generally recognized as safe - tzn. že látka je považovaná za bezpečnú.