Potravinárska žltá 5

Charakteristika

Tartrazín (žltej farby) je svetlo oranžový prášok, rozpustný vo vode aj v alkohole. V SR (EÚ) je toto farbivo povolené na farbenie mnohých druhov potravín.

Použitie

Používa sa v ovocných džúsoch, čokoládach, konzervovanom ovocí, hrášku, plechovkových omáčkach, v korení, polievkach, horčici, cukrovinkách či zmrzline. Priemyselne v syntetických farbách alebo na farbenie krmív pre zvieratá alebo zdravotných tabletkách. V posledných rokoch je snaha jeho používanie obmedziť.

Výroba

Získava sa synteticky z kamennouhoľného dechtu.

Nežiadúce účinky

Bolo zistené, že 0,1% populácie nie je schopné znášať tartrazín. U jednotlivcov môžu nastať po jeho príjme príznaky podobné sennej nádche (nádcha, kašeľ, bolesti hlavy, atď.). Výskumy ukazujú, že niektorí ľudia po požití tartrazínu trpia žihľavkou, astmou, alergickými reakciami či tvorbou akné. Ľudia alergickí na aspirín, sú tiež pravdepodobne alergickí na tartrazín. Výsledky výskumu Washingtonskej univerzity naznačujú, že je tartrazín potencionálny pôvodca kožných nádorov. Možným dôsledkom požívanie tartrazínu je aj vznik detskej hyperaktivity.

Doplňujúce informácie

Súčasný výskum sa prikláňa k jeho obmedzeniu, vo väčšine krajín je však povolený.

zdroj: ferpotravina.cz