E150a - Karamel

Kategória

farbivá

Skóre škodlivosti

0

Možný alergén

Charakteristika

Karamely sa delia nasledovne: E150 - jednoduchý karamel (Kuler), E150b - kaustický sulfitový karamel, E150c - amoniakový karamel, E150d - amoniak sulfitový karamel. Tieto látky sú najpoužívanejšie farbivá (cca 98% z celého objemu farbív) v potravinách. Ide o kvapalnú alebo pevnú látku hnedej až čiernej farby. Dodáva potravinám stálu hnedú farbu.

Použitie

Používa sa na farbenie cola nápojov, čokolád, džemov, cukríkov, sirupov, cukroviniek, sójovej omáčky, piva, červeného vína, rumu, brandy, whisky, ako prísada v niektorých pekárenských výrobkoch, celozrnnom pečive, sušienkach, instantných polievkach. Ďalej sa využíva v kozmetike, zubných pastách, krmivách pre zvieratá.

Výroba

Karamel sa vyrába zahrievaním rôznych druhov cukrov (trstinového, repného ale aj cukru, ktorý vznikne štiepením škrobov). Podľa ďalších prísad, ktoré sú pri zahrievaní cukru pridávané vznikajú rôzne druhy karamelu (napr. pridávaním veľmi malého množstva alkálií alebo stopové množstvo minerálnych kyselín).

Nežiadúce účinky

U karamelov pripravovaných varením alebo zahrievaním cukrov neboli zistené žiadne negatívne účinky. Karamel sa vyrába z rôznych druhov cukrov (glukóza, laktóza, atď.), ktoré môžu byť vyrábané z pšenice, preto by sa mali vyvarovať konzumácii alergici, ktorí sú na takéto výrobky citliví. Karamel je považovaný za bezpečnú prísadu. V roku 2011 vydala organizácia EFSA vyhlásenie, že karamely sú bezpečné pri ich použití v potravinách a nápojoch.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je používanie látky na farbenie potravín, okrem detskej výživy, povolené. V USA je použitie farbiva tiež povolené. U karamelu je stanovená dávka maximálne 70 mg/l v nápojoch a maximálne 290 mg/kg v jedle.