Charakteristika

Karagénan je sulfátový polysacharid, ktorý sa vyskytuje v červených morských riasach.

Použitie

Karagénan je hojne využívanou látkou v potravinárstve. Používa sa ako stabilizátor, zahusťovadlo, želírujúca látka a emulgátor. Stabilizuje mliečne výrobky; napr. do čokoládového mlieka je pridávaný z dôvodu, aby sa čokoláda neoddelila. V pekárskych výrobkoch zlepšuje cesto a zväčšuje objem. V syroch sa používa ako stabilizátor emulzie. Jeho schopnosť redukovať množstvo vstrebateľného oleja sa využíva vo vyprážaných jedlách. Ďalej sa používa pri tepelnom spracovaní smotany, zmrzlín, mliečnych nápojov a pudingov. Karagénan môžeme nájsť aj v potravinách, ktoré sa používajú pri odtučnených kúrach, pretože pri požití má schopnosť zväčšovať svoj objem, a tým spôsobuje pocit nasýtenia. Pridáva sa aj do rôznych čokoládových výrobkov, cukroviniek, francúzskych dresingov, umelo prisladzovaných želé, džemov, do nealkoholických nápojov, sirupov, polievok, zálievok, slaného pečiva, ale tiež do šľahačiek v spreji, mäsových konzerv a detskej výživy. Pre vegetariánov a vegánov je to možná alternatíva k živočíšnej želatíne. Jeho uplatnenie nájdeme aj v kozmetike ako emulgátor do krémov alebo pri výrobe mastí bez obsahu olejov. V lekárstve sa Írsky mach používa ako prostriedok k upokojeniu kašľa.

Výroba

Získava sa z červených rias (najčastejšie z tzv. Írskeho machu) pridávaním etanolu, metanolu alebo izopropanolu alebo pôsobením horúcej zásaditej vody.

Nežiaduce účinky

Pri bežných dávkach používaných v potravinách nie sú známe vedľajšie účinky, je považovaný za bezpečnú látku. U citlivých jedincov môže pri styku s látkou dôjsť k alergickej reakcii (napr. žihľavka). Štúdie na zvieratách preukázali pri vysokých dávkach poškodenie čriev. Nízkomolekulárny karagénan (vznikne pôsobením kyseliny chlorovodíkovej) spôsobil zvieratám rakovinu, vysokomolekulárny karagénan bol bez vedľajších účinkov. Nie je však celkom jasné, či sa karagén v potravinách štiepi či neštiepi na škodlivú nízkomolekulárnu formu.

Doplňujúce informácie

V sR (celej EÚ) je použitie karagénanu povolené v nevyhnutnom množstve v potravinách. Do detskej výživy môže byť pridávaný do mliečnej výživy pre dojčatá od ukončeného štvrtého mesiaca. V USA je používanie tiež povolené (GRAS látka). Karagénan sa predtým často zamieňal s toxickou látkou poligenem, čo je chemický derivát karagénanu a používa sa na priemyselné účely.