E473 - Estery sacharózy s mastnými kyselinami

Kategória

emulgátory stabilizátory

Skóre škodlivosti

1

Živočíšny pôvod

Cukroestery

Charakteristika

Mäkké pevné látky, tuhé gély alebo biele či sivasté prášky.

Použitie

Vďaka rozhodnutiu FDA sú od roku 1982 využívané ako zložky ochranných povlakov na rôznych druhoch ovocia a zeleniny. Taktiež plnia úlohu emulgátorov, stabilizátorov a látok určujúcich štruktúru, čo zahŕňa aj udržovanie peny, a tiež v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, mrazených krémoch, niektorých omáčkach, šalátových zálievkach, práškovom a ochutenom mlieku, margaríne, majonéze a žuvačkách, v ktorých zabraňujú nadmernej lepivosti k zubom.

Výroba

Estery sacharózy sa vyrábajú reakciami cukrov s rôznymi mastnými kyselinami.

Nežiaduce účinky

Látky spadajúce pod označenie E473 sú v tele štiepené na prirodzené zložky potravín - cukry a mastné kyseliny, pričom zvyšné súčasti bezpečne prechádzajú tráviacim traktom. Pri ich nadmernom príjme môže vo výnimočných prípadoch dôjsť k črevným alebo žalúdočným problémom.

Doplňujúce informácie

Týmto látkam by sa mali vyhýbať vegetariáni, pretože je pravdepodobné, že sa jedná o substancie pochádzajúce zo živočíšnych tukov. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) stanovila, že sú tieto estery pre ľudské telo neškodné a v SR (celej EÚ) aj v USA sú preto povolené ako prísady do potravín.