Cukroestery

Charakteristika

Mäkké pevné látky, tuhé gély alebo biele či sivasté prášky.

Použitie

Vďaka rozhodnutiu FDA sú od roku 1982 využívané ako zložky ochranných povlakov na rôznych druhoch ovocia a zeleniny. Taktiež plnia úlohu emulgátorov, stabilizátorov a látok určujúcich štruktúru, čo zahŕňa aj udržovanie peny, a tiež v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, mrazených krémoch, niektorých omáčkach, šalátových zálievkach, práškovom a ochutenom mlieku, margaríne, majonéze a žuvačkách, v ktorých zabraňujú nadmernej lepivosti k zubom.

Výroba

Estery sacharózy sa vyrábajú reakciami cukrov s rôznymi mastnými kyselinami.

Nežiaduce účinky

Látky spadajúce pod označenie E473 sú v tele štiepené na prirodzené zložky potravín - cukry a mastné kyseliny, pričom zvyšné súčasti bezpečne prechádzajú tráviacim traktom. Pri ich nadmernom príjme môže vo výnimočných prípadoch dôjsť k črevným alebo žalúdočným problémom.

Doplňujúce informácie

Týmto látkam by sa mali vyhýbať vegetariáni, pretože je pravdepodobné, že sa jedná o substancie pochádzajúce zo živočíšnych tukov. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) stanovila, že sú tieto estery pre ľudské telo neškodné a v SR (celej EÚ) aj v USA sú preto povolené ako prísady do potravín.