E901 - Včelí vosk

Kategória

povlakové látky

Skóre škodlivosti

0

Živočíšny pôvod

Možný alergén

Charakteristika

Včelí vosk je zmesou esterov mastných kyselín a mastných alkoholov, uhľovodíkov a voľných mastných kyselín. Obsahuje tiež menšie množstvo voľných mastných alkoholov. Biely vosk je biela alebo žltkasto biela pevná látka, ktorá je v tenkej vrstve priesvitná a slabo charakteristicky vonia po mede. Žltý vosk je žltá alebo svetlo hnedá pevná látka, ktorá slabo charakteristicky vonia po mede.

Použitie

Slúži na vytvorenie lesklého povrchu napríklad u ovocia (citrusy, jablká, melóny a podobne), zeleniny, cukroviniek (lentilky a želé cukríky) alebo pri výrobkoch s čokoládovým povrchom. Nájdeme ho v sušenom ovocí, v orechových jadrách, pekárenských výrobkoch, v syroch a káve alebo žuvačkách, ďalej ho nájdeme vo výrobkoch s príchuťou medu. Výrobkom poskytuje lesklý vzhľad a zabraňuje stratám vody a vlhkosti - predlžuje ich trvanlivosť (hlavne u ovocia a zeleniny). Nájdeme ho aj v krémoch a ďalších kozmetických prípravkoch, kde rovnako ako u ovocie ochraňuje šupku, v ľudskom tele ochraňuje pokožku, pery a podobne.

Výroba

Včelí vosk je vosk z plástov včiel čeľade Apidae (napr. Apis mellifera L.). Z plástov sa získava po tom, čo z nich bol odstránený med. Pomocou horúcej vody, pary alebo slnečného tepla sa materiál plástov taví, roztavený produkt sa filtruje a odlievajú sa z neho tabuľky žltého včelieho vosku. Biely vosk sa zo žltého získava bielením vhodnými okysličovadlami (napr. peroxidom vodíka, kyselinou sírovou) alebo pôsobením slnečného svetla.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku nebola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka). U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Iba u alergikov alebo citlivých osôb môže vyvolať alergické reakcie, preto sa odporúča opatrnosť. Je neškodnou a bezpečnou látkou, ktorá je akceptovaná aj alternatívnymi smermi vyraďujúce živočíšne produkty.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je používanie včelieho vosku povolené. Takisto je povolené v USA.