E110 - Žltá SY

Kategória

farbivá

Skóre škodlivosti

5

Nevhodné pre deti

Možný alergén

Cl potravinárska žltá 3

Charakteristika

Žlto-oranžové farbivo, ktoré môžeme nájsť pod anglickými názvami Sunset Yellow, FCF Orange Yellow S alebo FD & C Yellow 6. Patrí do skupiny tzv. azo farbív. Často sa používa v kombinácii s farbivom E123 (amaranth) pre vytvorenie hnedej farby.

Použitie

Pre svoju jasne oranžovú farbu je táto látka hojne využívaná v nealkoholických nápojoch, v mnohých druhoch sladkostí, v pekárenských výrobkoch, v marhuľovom džeme, marcipáne, zmrzline, horčici, žuvačkách, instantných polievkach a ďalších. Nepoužíva sa v potravinách ako sú tuky a oleje. Tiež sa používa vo fermaceutickom priemysle a k netrvalému farbeniu vlasov a v ostatnej kozmetike.

Výroba

Jedná sa o synteticky vyrábanú látku. O výrobnom procese nie je veľa informácií, skôr sa ako surovina na výrobu využíval uhoľný decht.

Nežiadúce účinky

Žltá SY je chemicky odvodená od látky Sudan I, čo je preukázaný karcinogén a môže sa v žlti objaviť ako nečistota. Môže vyvolať alergické a astmatické reakcie, žihľavku, opuchy kože, vyrážky či dráždiť žalúdok a vyvolať vracanie alebo hnačka. Látka je v podozrení zo spôsobovania detskej hyperaktivity a môže vyvolávať neznášanlivosť aspirínu.

Doplňujúce informácie

Použitie látky bolo predtým zakázané v Nórsku a Fínsku, zvažuje sa jej zákaz vo Veľkej Británii. V USA je jej použitie povolené. V súčasnosti nemožno ísť nad rámec EÚ legislatívy - pretože je toto Éčko na tzv. "pozitívnom" liste aditív v rozmedzí daných limitov a typov potravín) pre E musí byť povolené vo všetkých členských štátoch EÚ. Prijateľný denný príjem je stanovený na 4 mg/kg telesnej hmotnosti/deň.

zdroj: ferpotravina.cz