E570 - Mastné kyseliny

Kategória

povlakové látky protipeniace činidlá zvlhčujúce látky

Skóre škodlivosti

1

Živočíšny pôvod

Charakteristika

Mastné kyseliny predstavujú zmes organických kyselín, vyskytujú sa viazané v tukoch a získavajú sa z rastlinných a živočíšnych tukov. Ide o tvrdú bielu alebo žltkastú, lesklú kryštalickú látku prípadne biely až žltkastý prášok. Má slabú vôňu a chuťou pripomína loj, dobre sa rozpúšťa vo vode.

Použitie

Používa sa ako maslová príchuť, nájdeme ju vo vanilkovej esencii, žuvačkách ako zvlhčovadlo. Ďalej znižuje penivosť a funguje ako lubrikant. Hoci kyselina a stearáty sú komerčne získané z rastlinných zdrojov, nemožno vylúčiť používanie živočíšnych tukov (vrátane bravčového a hovädzieho mäsa). Iba výrobca môže poskytnúť informácie o pôvode (avšak na obale sa bežne neuvádza). Preto sa neodporúča na konzumáciu pre osoby, ktorým jej viera alebo presvedčenie nedovoľuje jesť zvieracie produkty (napríklad pre vegánov, vegetariánov, moslimov, židov, Hindov a podobne) však konečné rozhodnutie záleží na konkrétnej osobe.

Výroba

Priemyselne sa väčšinou vyrába z bavlníkového oleja, ale je možné získavať stearín aj z iných rastlinných poprípade živočíšnych tukov.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku nebola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka). U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je jeho používanie povolené v nevyhnutnom množstve ku všetkým potravinám mimo výnimky danej zákonom (detská výživa). V USA sa jedná o látku povolenú.