Charakteristika

Tragant je živica vytekajúca pri poškodení kôry ázijských kríkov rodu Astragalus gummifer, A. adscendens a A. microcephalus. Má lepkavú a slizovitú štruktúru. Je to látka bez zápachu, odolná voči teplu a kyselinám. Je to jeden z najstarších prírodných emulgátorov.

Použitie

Tragant je veľmi drahá prísada, preto sa používa pri výrobe potravín, u ktorých je to nevyhnutne potrebné. Väčšinou sa jedná o potraviny obsahujúce olej a vodu, kde tragant spôsobuje, že sa tieto fázy od seba neoddelia. Pôsobí ako zahusťovadlo, stabilizátor a emulgátor. Vďaka svojej vlastnosti odolávať kyslému prostrediu sa používa do šalátových zálievok, ovocných náplní a omáčok. Do zmrzlín sa pridáva z dôvodu väčšieho objemu a lepšej textúry. Ďalej sa používa do ovocných želé, cukrových poliev na zdobenie, ovocných drení, do francúzskych dresingov, majonéz, nátierok, nízkotučných jogurtov, sladkostí a do spracovaného mäsa. Jeho uplatnenie nájdeme aj v kozmetike, kde sa používa napr. do vlasových prípravkov a krémov vďaka svojej vlastnosti vytvárať na povrchu ochranné filmy. Hojne sa využíva aj vo farmaceutickom priemysle. Preukázalo sa, že môže znižovať hladinu cholesterolu a môže mať blahodarný vplyv na črevnú mikroflóru.

Výroba

Získava sa ako živica pri poranení kôry kríkov rodu Astragalus (slovensky kozinec).

Nežiaduce účinky

Pri bežných dávkach používaných v potravinách nie sú známe vedľajšie účinky, je považovaný za bezpečnú látku. Vo vysokých koncentráciách môže spôsobovať nadúvanie a laxatívne účinky. Môže spôsobiť poruchy srdca a obličiek. U citlivých jedincov môže pri styku s touto látkou dôjsť k veľmi prudkej alergickej reakcii.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je použitie tragantovej gumy povolené v nevyhnutnom množstve do všetkých potravín okrem detskej výživy. V USA je používanie tiež povolené (GRAS látka).