E324 - Etoxyquín

Kategória

antioxidanty

Skóre škodlivosti

4

Nepovolené v EU

Charakteristika

Jedná sa o veľmi dobrý antioxidant, ktorý zabraňuje žltnutiu tukov a zaisťuje stálosť farby niektorých farebných korenín. Môže sa tiež používať ako pesticíd. O bezpečnosti látky panujú rozsiahle diskusie, a to najmä v súvislosti so zvieracím žrádlom.

Použitie

V niektorých krajinách je povolené pridávanie etoxyquínu do koreniacich zmesí ako prostriedok proti strate ich farby. Pridáva sa do zvieracích krmív.

Výroba

Látka sa vyrába synteticky, jedná sa o zlúčeninu na báze chinolínu.

Nežiaduce účinky

V ľudskom tele sa látka spracuje a odchádza von stolicou a močom. Zvyškové množstvá však zotrvávajú v pečeni a tráviacom trakte. Je v podozrení, že poškodzuje vnútorné orgány zvierat. V rámci štúdií na zvieratách (najmä psoch) bolo dokázané poškodenie ich vnútorných orgánov - objavili sa dysfuncie pečene, obličiek, štítnej žľazy, reprodukčné problémy, vrodené vady u mláďat, alergie.

Doplňujúce informácie

Americká organizácia FDA vyhlásila, že nie sú dostatočné dôkazy o tom, že je látka škodlivá v množstvách, v ktorých sa používa vo zvieracích krmivách, preto je v niektorých krajinách stále povolená (v USA je látka povolená). V SR (celej EÚ) je látka zakázaná.