E327 - Mliečnan vápenatý

Kategória

látky zlepšujúce múku regulátory kyslosti stabilizátory zahusťovadlá zvlhčujúce látky

Skóre škodlivosti

1

Živočíšny pôvod

Nevhodné pre deti

Charakteristika

Jedná sa o pevnú, bielu látku bez zápachu. Soľ kyseliny mliečnej. Mliečnan vápenatý zvyšuje účinky antioxidantov a upravuje kyslosť. Dodáva telu potrebný vápnik.

Použitie

Vylepšuje vlastnosti sušených a kondenzovaných mliek. Používa sa ako kypriaca látka, spevňujúca látka v ovocných a zeleninových výrobkoch a syroch. Ďalej napr. v krmivách, jogurtoch, salámach, cukrovinkách, omáčkach, ceste na chlieb a v ďalších potravinách.

Výroba

Pridaním hydroxidu vápenatého do kyseliny mliečnej alebo pomocou bakteriálnej fermentácie škrobov alebo melasy.

Nežiaduce účinky

Vzhľadom na to, že mliečnany sú produkované aj svalovými bunkami ľudského tela a toto množstvo je oveľa vyššie, než množstvo prijímané v potrave, sú mliečnany ako prídavná látka úplne bezpečné. Formy typu D alebo DL môžu u detí spôsobiť hnačky, zvracanie či prekyslenie. Dôvodom týchto ťažkostí je fakt, že detské telo nemá dostatočne vyvinuté pečeňové enzýmy, ktoré by vedeli laktáty metabolizovat. Iné nežiaduce vlastnosti nemá.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je jeho použitie povolené v nevyhnutnom množstve. Na výrobu detských príkrmov je povolená forma L tejto látky. V USA je použitie látky povolené.