Charakteristika

Má podobné vlastnosti ako E325. Mliečnan draselný sa vyskytuje v skupenstve kvapalnom. Látka je soľou kyseliny mliečnej. V potravinách funguje ako zvýrazňovač chuti, zvlhčovač alebo upravuje pH. Ľudskému telu dodáva potrebný draslík.

Použitie

Napríklad krmivá, jogurty, salámy, cukrovinky, omáčky, cesto na chlieb. Zvýrazňuje chuť mäsa a potláča nechcenú pachuť hotových výrobkov. Zadržiava vlhkosť výrobkov, preto sa používa aj ako poťahová látka mäsa, čím sa predĺži jeho trvanlivosť.

Výroba

Pridaním hydroxidu draselného do kyseliny mliečnej alebo pomocou bakteriálnej fermentácie škrobov alebo melasy.

Nežiaduce účinky

Vzhľadom na to že mliečnany sú produkované aj svalovými bunkami ľudského tela a toto množstvo je oveľa vyššia, než množstvo prijímané v potrave, sú mliečnany ako prídavná látka úplne bezpečné. Formy typu D alebo DL môžu u detí spôsobiť hnačky, zvracanie či prekyslenie. Dôvodom týchto ťažkostí je fakt, že detské telo nemá dostatočne vyvinuté pečeňové enzýmy, ktoré by vedeli laktáty metabolizovať.

Doplňujúce informácie

Bezpečná látka, použitie nie je obmedzené. V SR (celej EÚ) je jej použitie povolené v nevyhnutnom množstve. Na výrobu detských príkrmov je povolená forma L tejto látky v nevyhnutnom množstve. V USA je použitie látky povolené.