E516 - Síran vápenatý

Kategória

kypriace látky látky zlepšujúce múku objemové činidlá protihrudkujúce látky sekvestranty

Skóre škodlivosti

1

Charakteristika

Biely až svetložltý prášok bez zápachu a chuti. Rozpúšťa sa vo vode, naopak v etanole ho nemožno rozpustiť prakticky vôbec. Využíva sa k obohacovaniu látok o vápnik. Prírodné ložiská sa nachádzajú v Európe a Amerike. 

Použitie

Používa sa ku korekciám kyslosti výrobkov, ako protihrudkujúca a kypriaca látka, látka zlepšujúca a spevňujúca cesto, zahusťovadlo marmelád, zakonzervovaného ovocie, nosič peroxidov pre bielenie múky a syrov (v niektorých krajinách nie je povolené), zabraňuje stratám farebnosti. Používa sa pri výrobe syrov ako niva, gorgonzola, cottage. Zakonzervováva sladké papriky, paradajky, zemiaky. Môže sa použiť v zubných pastách ako abrazívum, absorbuje vzdušnú vlhkosť - vytvorí hydratovanú soľ a stvrdne.

Výroba

Minerál sa prirodzene vyskytuje v Európe i Amerike. Získavame ho aj priemyselne.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku nebola stanovená žiadna hodnota prijateľnej dennej dávky, u látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Niektoré zdroje uvádzajú, že pri nadmernej konzumácii môže vyvolať krvácanie.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) smú byť používané v množstve, ktoré je nevyhnutné k všetkým potravinám mimo detskú výživu a ďalšie potraviny. V USA je používanie látky povolené.