E515 - Sírany draselné

Kategória

regulátory kyslosti

Skóre škodlivosti

1

Charakteristika

Síran draselný sa vyskytuje v zmesi so síranmi sodnými a horečnatými. Oddeľuje sa rozpustením vo vode a kryštalizáciou. Jedná sa o biele kryštáliky horkastej chuti. Minerál sa prirodzene nevyskytuje ako čistý. Síran draselný je aj zdrojom draslíka pre organizmus. Dobre sa rozpúšťa vo vode, naopak v etanole ho nemožno rozpustiť prakticky vôbec. Bližšie rozdelenie je 515(i) síran draselný a 515(ii) hydrogénsíran draselný.

Použitie

Používa sa ku korekciám kyslosti výrobkov, na aromatizáciu potravinárskych výrobkov, alebo v pivovarníctve ako vodný roztok na zvýraznenie horkosti. Nájdeme ho vo výrobkoch s označením nízko - kalorický dresing na šaláty, cukrovinkách, sladovom výťažku. Môže sa používať ako náhradka bežnej soli preto ho nájdeme v potravinách s nízkym obsahom sodíka, môže sa používať ako hnojivo alebo detergent.

Výroba

Získava sa rozpustením minerálu vo vode a následnou rekryštalizáciou. Alebo ho možno pripraviť chemicky. Získavame bezfarebné alebo biele kryštáliky, prípadne kryštalický prášok horkastej slanej chuti.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku nebola stanovená žiadna hodnota prijateľnej dennej dávky, u látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Niektoré zdroje uvádzajú, že pri nadmernej konzumácii môže vyvolať krvácanie.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) smú byť používané v množstve, ktoré je nevyhnutné k všetkým potravinám mimo detskú výživu a ďalšie potraviny. V USA je jeho použitie povolené.