E903 - Karnaubský vosk

Kategória

povlakové látky

Skóre škodlivosti

1

Možný alergén

Charakteristika

Jedná sa o svetlo žltú až svetlo hnedú, tvrdú a krehkú trblietavú látku s čistým lomom a príjemnou vôňou. Je zložitou zmesou celého radu chemických zlúčenín, ktorých hlavný podiel predstavujú estery, ako sú napríklad alifatické estery, hydroxy estery, diestery kyseliny škoricovej a dvojsýtnych alkoholov. Vosk obsahuje aj voľné kyseliny a živice.

Použitie

Slúži na vytvorenie lesklého povrchu napríklad u ovocia (citrusy, jablká, melóny a podobne), zeleniny, cukroviniek (lentilky a želé cukríky) alebo pri výrobkoch s čokoládovým povrchom. Nájdeme ho v sušenom ovocí, v orechových jadrách, pekárenských výrobkoch, v syroch a káve alebo žuvačkách, ďalej ho nájdeme vo výrobkoch s príchuťou medu. Výrobkom poskytuje lesklý vzhľad a zabraňuje stratám vody a vlhkosti - predlžuje ich trvanlivosť (hlavne u ovocia a zeleniny). Nájdeme ho aj vo sviečkach alebo leštiacich voskoch.

Výroba

Karnaubský vosk je purifikovaný vosk, získavaný z listov brazílskej tropickej palmy Copernicia Cerifera (Aruda) Mart. (Syn. Copernicia purnifera (Muell.).

Nežiaduce účinky

U citlivých jedincov môže vyvolávať alergické reakcie. Pre túto látku nebola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka). U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Je neškodnou a bezpečnou látkou, ktorá môže byť použitá pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je používanie látky k úprave potravín povolené. V USA je používanie látky tiež povolené.