E173 - Hliník

Kategória

farbivá

Skóre škodlivosti

4

Nevhodné pre deti

CI kovový pigment

Charakteristika

Hliník je kryštalická pevná látka, ktorá má strieborne bielu až strieborne sivú farbu. V potravinách slúži ako nosič nepriehľadných farbív. Môže sa jednať o hliník ako kov, napríklad v prípade hliníkového prášku pre tvorbu strieborných guličiek na ozdobu tort, alebo sa jedná o hliník viazaný v rôznych zlúčeninách. Potraviny sú najvýznamnejším zdrojom hliníka pre ľudské telo. Hliník je prvkom najčastejšie sa vyskytujúcim v prírode (vo vode, v pôde i vo vzduchu), zemská kôra ho obsahuje 8,1%. Prirodzene sa nachádza napr. v obilninách, mliečnych výrobkoch, dezertoch, korení, čaji, v niektorých oblastiach v pitnej vode. Potraviny môžu byť hliníkom kontaminované pri styku s hliníkovými príbormi, hrncami, obalmi, apod.

Použitie

Používa sa na výrobu potravinových obalov, u ktorých existuje riziko kontaminácie potraviny. Ďalej sa používa k povrchovej úprave cukroviniek (napr. strieborné guličky na zdobenie tort) alebo v drogérii - vo farbách na vlasy, púdroch, zubných pastách, antiperspirantoch alebo v tabletkách, ktorým dodáva strieborný vzhľad. V oblastiach s nekvalitnou pitnou vodou sa používajú hliníkové koncovky batérie, ktoré sú schopné z vody odstrániť rôzne farbivá.

Výroba

Získava sa pomerne náročnou elektrolýzou z prírodnej bauxitovej rudy.

Nežiadúce účinky

Ak je hliník prijímaný do tela v podobe farbiva, je považovaný za neškodný. Prijímaný hliník sa v tele rozkladá na fosforečnany a väčšina odchádza z tela von, cca 1% však telo vstrebáva a môže tak spôsobovať alebo zhoršovať problémy s obličkami alebo s pľúcami (v prípade jeho inhalácie). Ľuďom, ktorí trpia dysfunkciou obličiek, môže hliník zotrvávať v orgánoch. Štúdie preukázali, že zotrvanie hliníka v mozgových bunkách alebo tkanivách môže pôsobiť toxicky. Hliník bol nájdený v mozgu ľudí, postihnutých Alzheimerovou chorobou. Títo jedinci by sa preto mali konzumácii hliníka vyvarovať. Nie je však jasné, aký presný vplyv má hliník práve na túto chorobu. Ďalšie štúdie zaznamenali, že vysoký príjem hliníka môže spôsobiť poruchy metabolizmu fosforu a vápnika a v dôsledku ich nedostatku môže byť príčinou napr. osteoporózy.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka hliníka je 0-0,5 mg/kg telesnej váhy. V SR (celej EÚ) je povolený len pre na dekoráciu tort a cukroviniek. V USA a Austrálii je jeho použitie zakázané.