kaolín

Charakteristika

Bežne sa vyskytuje v prírode, používa sa ako protihrudkujúca látka, číriaca látka v nápojoch alebo ako antacidum vo farmácii. Považuje sa za bezpečnú látku.

Použitie

Používa sa ako protihrudkujúca látka a nosič vône. Nájdeme ho v instantnej káve, sušenom mlieku. Výrazne sa používa v kozmetike. Môže byť použitý pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá.

Výroba

Získava sa z prírodných zdrojov - ílov. Vznikajú napríklad zvetrávaním živcov. Plavením sa zbavuje nečistôt a potom sa sušia na belavý prášok, ktorý je bez chuti i zápachu.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku nebola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka). U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Hliník niekedy býva spájaný s Alzheimerovou chorobou, ale u potravín zatiaľ nebol určený presný ortieľ, či chorobu hliník v potravinách spôsobuje alebo nie. V každom prípade sa neodporúča olizovať alebo zoškrabovať zvyšky potravín z hliníkových uzáverov (napríklad u jogurtov).

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je povolené používanie látky ako prídavné látky k vybraným potravinám. V USA je používanie látky povolené.