Charakteristika

Benzoan sodný je sodná soľ kyseliny benzoovej (benzenkarboxylovej). Ide o biely prášok, dobre rozpustný vo vode. Používa sa ako konzervant, predovšetkým v kyslom prostredí, kde zamedzuje množeniu kvasiniek a plesní. Vyskytuje sa aj v prírode, napr. v brusniciach, slivkách, škorici, v zrelom klinčeku a jablkách.

Použitie

Benzoan sodný je najviac používaný ako konzervant, nájdeme ho často v nealkoholických nápojoch, uhorkách v pohári, omáčkach a ovocných džúsoch, džemoch, syroch, ovocných šalátoch, margarínoch, balených treskách a v ďalších potravinách. Môžeme sa s touto látkou stretnúť aj v kozmetike, napríklad v zubnej paste, šampónoch, dezodorantoch alebo rôznych krémoch s pH nižším ako 4. Pre svoje protikorózne účinky sa veľká časť produkcie používa ako prísada do proti-mrznúcich zmesí v aute.

Výroba

Pre komerčné účely sa benzoan sodný vyrába chemický procesom - neutralizáciou kyseliny benzoovej (tá sa vyrába oxidáciou toluénu) hydroxidom sodným. V roku 1997 bola celosvetová produkcia odhadovaná na 60 000 ton, najväčšími výrobcami je Holandsko, Estónsko, USA a Čína.

Nežiadúce účinky

V kombinácii s kyselinou askorbovou, benzoánom draselným a benzoánom sodným sa môže tvoriť benzén, ktorý je známy ako karcinogén. Celý proces môžu urýchliť podmienky skladovania potravín ako teplo a svetlo. Existuje silné podozrenie na spôsobovanie detskej hyperaktivity, obzvlášť v kombinácii s umelými farbivami. U citlivých ľudí alebo ľudí s chronickou astmou či žihľavkou môže vyvolávať alebo zhoršiť ich príznaky. Reakcia býva silnejšia v prípade kombinácie s inými látkami, napr. tartrazín, ai. Podľa niektorých zdrojov môže benzoan poškodzovať štruktúru DNA a tým tak vyvolávať niektoré dedičné choroby (napr. Parkinsonovu chorobu).

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je použitie tejto látky obmedzené na nevyhnutné množstvo do vybraných druhov potravín. V USA je táto látka tiež povolená, označená ako GRAS. V závislosti na podozreniach z nežiaducich účinkov Coca-Cola oznámila, že nebude vo svojich výrobkoch benzoan sodný používať.