glukono-delta-laktón

Charakteristika

Látka, ktorá sa používa ako antioxidant (viaže niektoré kovy), zabraňuje zriedeniu horčíka a vápnika, bráni rastu niektorým mikroorganizmom.

Použitie

Používa sa ako okysľujúca látka, antioxidant zvyšujúci účinnosť ďalších antioxidantov. Nájdeme ho v nápojoch (napríklad sirupoch, vo víne kde zabraňuje vzniku zákalov), v zmesiach na výrobu sladkých ciest, kde funguje ako kypriaca látka. Nájdeme ho tiež v salámach, jogurtoch, tofu. Ďalej môže slúžiť ako kyslá zložka sypkých zmesí pre výrobu dezertov a nápojov. Vo svojej prirodzenej podobe sa vyskytuje vo víne alebo mede. Môže byť použitý pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá.

Výroba

Jedná sa o látku vznikajúcu v kyslom prostredí z kyseliny glukónovej (E574) - veľmi často je obsiahnutá v potravinách prírodnou cestou - vzniká premenou cukrov.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku bola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka) na hodnotu až 50 mg/kg telesnej váhy. U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Je neškodná a bezpečná látka, pokiaľ by došlo k príjmu viac ako 200 gramov kyseliny glukónovej, účinkovala by ako preháňadlo.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je jeho používanie povolené v nevyhnutnom množstve ku všetkým potravinám mimo výnimky danej zákonom (detská výživa). V USA sa jedná o látku povolenú