E551 - Oxid kremičitý

Kategória

protihrudkujúce látky

Skóre škodlivosti

1

Charakteristika

Bežne sa vyskytuje v prírode ako piesok, kremeň a podobne. Výborne pohlcuje vodu a stále zostáva sypký = je hydroskopický. Nájdeme ho v širokej škále produktov, kde zabraňuje tomu, aby výrobok zvlhol a stal sa nepoužiteľným. Považuje sa za bezpečnú látku. Možno ho použiť aj v detskej výžive (obmedzené množstvo).

Použitie

Používa sa v kypriacim prášku, sušených smotanách do kávy a podobných sypkých náhradách mlieka a smotany, ďalej ho nájdeme v kakau, strúhanom syre, sušenej zelenine, v sypkom korení, rôznych sypkých zmesiach. Tu všade absorbuje vodu a bráni zvlhnutiu výrobku. Ďalej ho môžeme nájsť v niektorých alkoholických nápojoch ako je pivo a víno. V chipsoch a keksoch funguje ako nosič arómy. Smie sa používať ako protihrudkujúca látka u suchých práškovitých výrobkov (cukor, koreniny, jedlá soľ, náhrady soli), u tabletovaných potravín, plátkových tvrdých a tavených syrov. Môže byť použitý pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá.

Výroba

Vyrába sa mletím kremeňa alebo piesku na jemné častice, tie sa potom varia s kyselinou chlorovodíkovou za vzniku hydroskopického gélu.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku nebola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka). U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je oxid kremičitý povolený ako prídavná látka k potravinám, v detskej výžive v obmedzenom množstve k príkrmom. V USA je používanie látky povolené.