Charakteristika
Didraselná soľ kyseliny guanylovej, nukleovej kyseliny RNA, hojne rozšírená v prírode ako súčasť rastlinných i živočíšnych buniek.
Použitie
V potravinárskom priemysle sa používa ako dochucovadlo - látka zvýrazňujúca chuť a vôňu. Pretože je pomerne drahá, dáva sa do zmesi najmä s lacným glutamanom sodným alebo kyselinou glutamovou. Používa sa však oveľa menej ako guanylát sodný. Býva zložkou koreniacich zmesí, instantných polievok, omáčok, mäsových výrobkov a údenín, konzervovaných potravín (zeleniny). Je súčasťou aróm (snacky, vyprážané zemiačiky).
Výroba
Guanylát draselný sa vyrába zo sušených rýb alebo z morských rastlín.
Nežiaduce účinky
Ľudia s precitlivenosťou na aspirín (kyselinu acetylsalicylovú) by sa mali tejto prísade vyhnúť. Guanylát môže zvyšovať koncentráciu kyseliny močovej v tkanivách, krvnej plazme a moči. Ľudia náchylní k problémom s obličkami, močovým ústrojenstvom alebo s dnou by sa preto mali týmto prísadám vyhýbať. Prísada je tiež nevhodná pre astmatikov. Guanylát draselný môže spôsobiť alergické reakcie a byť skrytým zdrojom glutamanu.
Doplňujúce informácie
V SR (celej EÚ) sa guanylát draselný smie používať v obmedzenom množstve v potravinách s výnimkou nealkoholických nápojov. V koreniacich zmesiach sa smie používať neobmedzene. V USA je používanie tejto prísady zakázané.