Charakteristika

Citrát draselný je priehľadný alebo biely prášok, bez zápachu, s ľahkou slanou chuťou. Používa sa predovšetkým na úpravu kyslosti. Obohacuje potraviny potrebným draslíkom. Delí sa na: E332(i) dihydrogéncitrát draselný, E332(ii) citrát tridraselný.

Použitie

Citrát draselný sa používa ako regulátor kyslosti do cukroviniek, umelo prisladzovaných želé, ovocných nápojov, džemov, syrov a salám. Využíva sa pri výrobe margarínov a v mäsových výrobkoch. Okrem toho má vlastnosť viazať železnaté a meďnaté ióny, ktoré katalyzujú samovoľnou oxidáciu tukov, a tým môže zabraňovať procesu žltnutia. Obsahujúci draslík sa využíva na dopĺňanie potravín týmto prvkom. Ďalej sa používa ako emulzný stabilizátor. Jeho uplatnenie nájdeme aj v lekárstve ako močopudný prostriedok a vďaka svojej vlastnosti regulácie pH sa používa na zníženie kyslosti moču alebo ako žalúdočný antacid (látka, ktorá neutralizuje kyselinu chlorovodíkovú v žalúdočnej šťave a tým znižuje kyslosť v žalúdku).

Výroba

Priemyselne sa vyrába pridávaním hydroxidu draselného do kyseliny citrónovej.

Nežiaduce účinky

Nie sú známe vedľajšie účinky, je považovaný za bezpečnú látku. Avšak je možné, že môže spôsobiť nedostatok vápnika v tele.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je použitie citrátu draselného povolené v nevyhnutnom množstve okrem detskej výživy. U detských príkrmov možno použiť v nevyhnutnom množstve pre úpravu kyslosti. V USA je používanie tiež povolené (GRAS látka).