E355 - Kyselina adipová

Kategória

kypriace látky regulátory kyslosti

Skóre škodlivosti

2

Charakteristika

Kyselina adipová sa za normálnych podmienok vyskytuje vo forme bieleho kryštalického prášku. Používa sa na okysľovanie, úpravu pH alebo ako látka dodávajúca potravinám trpkú až kyslú chuť. Je odolná proti vlhkosti. V prírode sa vyskytuje v rastlinných bunkách.

Použitie

Kyselina adipová má široké využitie v potravinárstve ako napr. látka upravujúce pH, alebo ako kypriaci látka. Má výraznú okysľujúcu vlastnosť, vďaka ktorej dodáva potravinám jemnú kyslú chuť. Nájdeme ju v pekárenských výrobkoch, práškoch do pečiva, v dochucovacích zmesiach, cukrovinkách, mliečnych a mäsových výrobkoch, v nápojoch, konzervovanej zelenine a želatínových dezertoch. Ďalej sa používa do tukov a olejov, kde zabraňuje procesu žltnutia. U výrobkov obsahujúcich vaječné bielky zlepšuje ich šľahanie a u tavených syrov a syrových nátierok sa používa na zlepšenie ich roztierateľnosti. Kyselina adipová sa tiež využíva ako náhrada soli a má vlastnosť udržať práškové výrobky sypké a suché.

Výroba

Priemyselne sa vyrába oxidáciou cyklohexanolu kyselinou dusičnou.

Nežiaduce účinky

Nie sú známe vedľajšie účinky, je považovaná za bezpečnú látku. Koncentrovaná kyselina adipová je mierne toxická a slabo dráždi kožu.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-5 mg/kg hmotnosti. V SR (celej EÚ) je použitie látky povolené v nevyhnutnom množstve do náplní koláčov a poliev, cukrárskych výrobkov, dezertov a do nápojov v prášku. V USA je používanie tiež povolené (GRAS látka).