Charakteristika

Jedná sa o oranžové až červené prírodné farbivo rozpustné v tukoch. Spadá do kategórie karotenoidov a premieňa sa v tele na vitamín A.

Použitie

Pre použitie v tekutých potravinách je nutná jeho adsorpcia do nosiča, ktorým môže byť soľ alebo maltodextrín. Využíva sa v mexických jedlách a koreniach, marinádach, omáčkach, údeninách, syroch, instantných polievkach.

Výroba

Farbivo sa získava za pomoci organických rozpúšťadiel z paprík, ktoré obsahujú viac druhov farbív, najmä kapsantín a kapsorubín.

Nežiadúce účinky

Farbivo sa považuje bezpečné, pretože nie sú známe žiadne negatívne účinky na ľudský organizmus. Podobné karotenoidy sa všeobecne považujú za veľmi dobrú prevenciu vzniku nádorových alebo kardiovaskulárnych ochorení. Výsledky výskumov odporúčajú pravidelnú konzumáciu karotenoidov.

Doplňujúce informácie

U tohto farbiva nie je stanovená hodnota prijateľnej dennej dávky. V SR (celej EÚ) je jeho použitie možné v syroch, marmeládach, údeninách, cereáliách a rybích výrobkoch. Nesmie sa používať v detskej strave. V USA je jeho použitie povolené.