Charakteristika

Guma guar je rozpustná vláknina vytvárajúca s vodou husté roztoky. Vyskytuje sa v semenách rastliny druhu Cyamopsis tetragonolobus, ktorá sa pestuje predovšetkým v Indii.

Použitie

Guma guar má päť až osemkrát väčšiu zahusťovaciu schopnosť ako škrob a kvôli tejto vlastnosti sa v potravinárstve hojne využíva. Ako stabilizátor sa pridáva do mrazeného ovocia a ovocných nápojov, ako zahusťovadlo do teplých a studených nápojov. Stabilizuje emulzie, čo sa využíva pri výrobe majonéz, aby nedochádzalo k oddeľovaniu olejovej a vodnej fázy. Do mrazených výrobkov sa pridáva z dôvodu zväčšenia objemu, zlepšenia textúry a zvýšenia odolnosti voči tepelným výkyvom. Ďalej vytvára filmy na povrchu mäsových výrobkov a zvyšuje trvanlivosť niektorým pekárskym výrobkom a zamedzuje drobivosti koláčov. Môžeme ho nájsť aj v nízkotučných jogurtoch, zmrzlinách, cukrovinkách, v nízkokalorických dresingoch, mliečnych výrobkoch, atď. Uplatňuje sa aj v kozmetickom priemysle (zubné pasty, pleťové mlieka, krémy) a v textilnom a papierenskom priemysle.

Výroba

Získava sa zo strukov z rastliny Cyamopsis tetragonolobus.

Nežiaduce účinky

Pri bežných dávkach používaných v potravinách nie sú známe vedľajšie účinky, je považovaná za bezpečnú látku. Môže znižovať hladinu cholesterolu. Čistá forma bola používaná k napomáhaniu redukcii váhy, v žalúdku totiž zabraňuje pocitu hladu. Avšak boli prípady, keď dochádzalo k zablokovaniu čriev touto látkou. Vo vysokých koncentráciách môže spôsobovať nadúvanie a laxatívne účinky. U citlivých jedincov môže pri styku s touto látkou dôjsť k alergickej reakcii.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je použitie látky povolené v nevyhnutnom množstve v potravinách okrem dehydratovaných výrobkov. Do detskej výživy môže byť pridávaný do mliečnej výživy pre dojčatá od ukončeného štvrtého mesiaca a do príkrmov. V USA je používanie tiež povolené (GRAS látka).